To jest wydarzenie archiwalne, które już się odbyło. Aby zobaczyć kalendarz aktualnych wydarzeń przejdź tutaj.
Data: 9 maja 2015 roku, godz. 11.00 do 20.00.
Organizator: Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio
Bilety: wstęp bezpłatny
Więcej informacji: www.pikniknaukowy.pl
Parking: płatny - czytaj więcej

Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, znane i rozpoznawane daleko poza granicami Polski. Od lat instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury prezentują na Pikniku swoje najnowsze badania, dzielą się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami wydarzenia.

Temat wiodący: Światło – źródło naszej cywilizacji

Ewolucja gatunków, w tym rozwój nas – ludzi, odbywała się i odbywa na powierzchni trzeciej planety układu planetarnego jednej z peryferyjnych gwiazd Galaktyki skąpanej w promieniowaniu elektromagnetycznym. Powstaje ono w wyniku wielorakich reakcji termojądrowych zachodzących w gwieździe, którą w pewnym momencie rozwoju cywilizacji ludzie nazwali Słońcem. Sądzimy, że Wszechświat powstał wskutek Wielkiego Wybuchu – zjawiska, które pozostawiło swoją wieczną pamiątkę: promieniowanie reliktowe. 

Z otaczającego nas Kosmosu także na naszą planetę dociera promieniowanie elektromagnetyczne, które de facto jest najistotniejszym mechanizmem przekazywania informacji we Wszechświecie. My, ludzie, w procesie ewolucji zostaliśmy wyposażeni w aparat pozwalający rejestrować to promieniowanie, lecz tylko w pewnym zakresie długości fal. To promieniowanie to światło.

Wraz z rozwojem cywilizacji nauczyliśmy się tworzyć jego źródła: od palących się polan drewna i pęków suchych traw, po niebieskie diody półprzewodnikowe – za ich zbudowanie w 2014 roku przyznano Nagrodę Nobla. Odkryliśmy także, jak rejestrować i wysyłać promieniowanie elektromagnetyczne, którego nie widzimy. Od bardzo krótkich fal, po bardzo długie. Jedne z krótkich, nazwane po ich odkryciu przez Wilhelma Konrada Röntgena „promieniami X”, zrewolucjonizowały medycynę. Pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała i, gdy jest to konieczne, starać się zwalczyć komórki nowotworowe. Fal z przeciwnej strony skali długości używamy np. w radiu – jednym z najwspanialszych urządzeń tworzących współczesną cywilizację.

Warto wspomnieć, że 19. Piknik Naukowy przypada w setną rocznicę powstania jednej z najpiękniejszych teorii współczesnej nauki – ogólnej teorii względności. Jej autor Albert Einstein przyczynił się do poznania struktury światła. Pierwszym potwierdzeniem słuszności teorii był pomiar ugięcia promieni światła przez pole grawitacyjne Słońca wykonany podczas jednego z jego zaćmień. Ogólna teoria względności przewiduje Wielki Wybuch, którego – jak już wspomnieliśmy – pamiątką i dowodem jest promieniowanie reliktowe. Tak wiec światło i teoria względności związane są ze sobą. Niestety po dziś dzień nie udało się nam zbudować jednej, wspólnej teorii tych dwóch zjawisk.

Rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Rokiem Światła. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w ślad za tą decyzją również poświęcamy światłu – źródłu naszej cywilizacji. Może któryś z odwiedzających nasz Piknik zbuduje teorię grawitacji i elektromagnetyzmu?

Szczegółowy program pokazów oraz plan pikniku dostępny jest na stronie internetowej www.pikniknaukowy.pl/mapa.

Parking dla gości imprezy

Wybierasz się na imprezę autem? Kup bilet na miejsce parkingowe na błoniach Stadionu Narodowego.nJednocześnie informujemy, że nie będzie możliwości zakupu biletu w dniu wydarzenia bezpośrednio na parkingu. Zachęcamy także do korzystania z komunikacji publicznej.

Wjazd na parking będzie możliwy od strony ulic Targowej, Zamoyskiego i Sokolej. Parking będzie czynny od godz. 10.30 do 20.30.

Ceny biletów KUP ONLINE

  • samochód osobowy - 20 zł
  • bus - 40 zł
  • autokar - 80 zł

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje wstęp?

Wstęp jest wolny. W ramach Pikniku można też bezpłatnie zwiedzić część Stadionu Narodowego, tj. promenadę wewnętrzną (szeroką aleję biegnącą między sektorami górnymi i dolnymi) i trybuny.

Czy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja?

Nie. Wstęp na Piknik jest bezpłatny i nie wymaga rezerwacji.

Czy Piknik odbędzie się na płycie głównej Stadionu?

Nie, w tym roku aktywności planowane są w bryle Stadionu – Galerii „Światłoprzestrzeń” . Więcej informacji znajdziecie Państwo w zakładce „Program”.

Czy dach Stadionu będzie zamknięty?

Tak. Inna ważna informacja: na płycie boiska nie będzie murawy.

Jak dojechać na Piknik?

Kolejką: stacja Warszawa Stadion

Autobusem lub tramwajem: przystanek Rondo Waszyngtona (z Dworca Centralnego liniami tramwajowymi 7, 8, 9, 22, 24, 25 i liniami autobusowymi 117, 158, 507, 517, 521)

Rowerem miejskim Veturilo: stacja przy Rondzie Waszyngtona

W dniu Pikniku od  10.30 do 20:30 będzie można skorzystać z płatnego parkingu na błoniach Stadionu. Bilety dostępne w sprzedaży internetowej: sklep.stadionnarodowy.org.pl.

Jedziemy z Gdańska, jak najlepiej przemieścić się z Dworca Autobusowego Metro Młociny?

Trasę można zaplanować z pomocą serwisu poświęconego stołecznej komunikacji miejskiej: warszawa.jakdojade.pl.

Wybieram się na Piknik z wózkiem dziecięcym. Czy nie będzie problemów z poruszaniem się?

Infrastruktura Stadionu jest przystosowana do potrzeb zarówno osób niepełnosprawnych, jak i rodziców z małymi dziećmi. Są podjazdy dla wózków i windy. Pomocą i informacjami będą służyć wolontariusze i stewardzi. Wejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się od strony al. Zieleneckiej.

Czy na miejscu dowiem się, gdzie znaleźć stanowiska poszczególnych wystawców?

Tak. Na terenie Pikniku będzie rozlokowanych osiem punktów informacyjnych Informacjami będą też służyć stewardzi i wolontariusze.

Czy na Piknik warto przyjść z kilkuletnimi dziećmi? Czy pokazy będą dla nich zrozumiałe?

Tak. Wiele instytucji będzie prowadziło pokazy przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Czy na miejscu będzie można coś zjeść?

Tak. Wśród piknikowych namiotów znajdzie się osiem punktów gastronomicznych – restauracji, pizzerii, kawiarenek. Dodatkowo otwarta będzie część punktów gastronomicznych w bryle stadionu, przy przejściach na trybuny.

Czy będzie miejsce na odpoczynek?

Tak. Na terenie Pikniku zostanie rozmieszczonych kilka specjalnych "wysp wypoczynkowych". Ponadto będzie można usiąść i odpocząć na trybunach Stadionu.

Czy będzie szatnia lub przechowalnia bagażu?

Nie.

Czy będą długie kolejki do toalet?

Raczej nie. Skorzystamy z infrastruktury Stadionu, do użytku będzie ponad sto toalet. Dodatkowo w pobliżu bramy nr 1 (od Alei Zielenieckiej) ustawimy 18 toalet przenośnych.

Źródło: www.pikniknaukowy.pl

Zobacz inne wydarzenia


Galeria